Xiaomi Redmi Note 15 Price in Pakistan
Xiaomi Redmi Note 15
Pinpack Price
Rs. 65,399
Rs. 65,399
(Free Shipping)
Rs. 69,999
Rs. 4,600 OFF!!
Availability
InStock
InStock
Storage
Xiaomi Redmi Note 15 Price & Specifications
General Info
| Release Date | 25-03-2026 |
| SIM Support | SIM 1 + Hybrid (SIM or microSD) Dual stand |
| Phone Dimensions | Height:164.03mm Width: 75.42mm Thickness: 7.94mm |
| Phone Weight | 183.7g |
| Operating System | Xiaomi HyperOS 2 |
Display
| Screen Size | 6.67″ inch |
| Screen Resolution | 2392 × 1080, 3200 nits peak brightness |
| Phone Type | AMOLED Display |
| Screen Protection | IP54 |
Memory
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | N/A |
Battery
| Type | 6000mAh (typ) battery33W turbo charging |
Camera
| Front Camera | 20MP 1/4'' sensor sizef/2.24P lens |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p at 30 fps 720p at 30fps |
| Back Camera | 108MP 0.64μm, 9in1 1.92μmf/1.76P lens1/1.67 |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p at 60 fps1080p at 30 fps 720p at 30fps |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | N/A |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
Performance
| Processor | MediaTek Helio G100-Ultra 6nm Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Xiaomi Redmi Note 15 Availability
The price of Xiaomi Redmi Note 15 in Lahore, Karachi, Faisalabad, Rawalpindi, Islamabad, Peshawar, and other major cities of Pakistan is Rs. 65,399.
| Expected Price: | Rs. 65,399 |
| Release Date: | March 25, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Xiaomi Redmi Note 15 Price and Specs
| Xiaomi Redmi Note 15 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 65,399 |
| Xiaomi Redmi Note 15 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 70,199 |
Cart