Infinix Note 60 Price in Pakistan
Infinix Note 60
Rs. 84,899
InStock
Infinix Note 60 Price & Specifications
| Release Date | 01-03-2026 |
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Phone Dimensions | 162.4 x 77.2 x 7.5 mm |
| Phone Weight | 199 g |
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, XOS 16 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1208 x 2644 pixels |
| Phone Type | Type |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | 6500 mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Infinix Note 60 price in Pakistan is Rs. 84,999. Infinix Note 60 is available as a single variant with 8GB RAM and 256GB internal storage. Infinix’s latest mobile comes with excellent specs, features, and prices in Pakistan. What’s more, Infinix Note 60 phone is available in magnificent colors: mist titanium, midnight black, fizz blue, ocean blue and solar orange. Infinix Note 60 phone is loaded with great internal specs, camera quality, screen size, battery timing, and seamless performance. Infinix Note 60 mobile camera setup with 50 MegaPixel dual rear camera and 13 MegaPixel selfie camera. Display of Infinix Note 60 supports up to 1208 x 2644 pixels resolution and has 6.78" inches screen. Infinix Note 60 works without lagging or stalling because its performance is based on Mali-G615 MC2 GPU and Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) processor. Mobile has a battery capacity of 6500 Mah which promises quick charging with a long life. The price of Infinix Note 60 in Pakistan comes under Rs. 84,999. Infinix Note 60 buy online is available on Pinpack. Infinix Note 60 is also available for sale in other renowned mobile shops all over Pakistan.
Read More +Infinix Note 60 Availability
The price of Infinix Note 60 in Lahore, Karachi, Faisalabad, Rawalpindi, Islamabad, Peshawar, and other major cities of Pakistan is Rs. 84,899.
| Expected Price: | Rs. 84,899 |
| Release Date: | March 01, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Infinix Note 60 Price and Specs
| Infinix Note 60 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 84,899 |
Cart