Oppo Reno 16 Price in Pakistan
Oppo Reno 16
Rs. 169,899
Coming Soon
Oppo Reno 16 Price & Specifications
| Release Date | 02-01-2027 |
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Phone Dimensions | 158 x 74.8 x 7.8 mm |
| Phone Weight | 197 g |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Screen Size | 6.59 inches |
| Screen Resolution | 1256 x 2760 pixels |
| Phone Type | Type |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | No |
| Type | 6500 mAh |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| Back Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, HDR |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
Oppo Reno 16 price in Pakistan is expected to be around Rs. 0. The Oppo Reno 16 will come with single variant of 12GB RAM and 512GB internal storage. Oppo’s upcoming mobile Oppo Reno 16 is expected to launch soon in Pakistan. What’s more, Oppo Reno 16 will come with multiple colors options: aurora blue, twilight blue and aurora white. The Oppo Reno 16 phone is loaded with great internal specs, camera quality, screen size, battery life, and also bring seamless performance. Oppo Reno 16 mobile camera setup with 50 MegaPixel rear camera and 50 MegaPixel selfie camera. Display of Oppo Reno 16 support 1256 x 2760 pixels resolution and has 6.59" inches screen. Oppo Reno 16 works without lagging or stalling because its performance is based on Adreno 722 GPU and Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) processor. Mobile has a battery capacity of 6500 Mah which promises quick charging with a long life. The price of Oppo Reno 16 in Pakistan comes under Rs. 0. Oppo Reno 16 buy online will be available soon on Pinpack. Oppo Reno 16 will also be available for sale on other renowned mobile shops all over the Pakistan.
Read More +Oppo Reno 16 Availability
The price of Oppo Reno 16 in Lahore, Karachi, Faisalabad, Rawalpindi, Islamabad, Peshawar, and other major cities of Pakistan is Rs. 169,899.
| Expected Price: | Rs. 169,899 |
| Release Date: | January 02, 2027 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Oppo Reno 16 Price and Specs
| Oppo Reno 16 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 169,899 |
Cart