Oppo Reno 16 Pro Price in Pakistan
Oppo Reno 16 Pro
Rs. 229,899
Coming Soon
Oppo Reno 16 Pro Price & Specifications
| Release Date | 02-01-2027 |
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Phone Dimensions | 151.2 x 72.4 x 8 mm |
| Phone Weight | 187 g |
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Screen Size | 6.32 inches |
| Screen Resolution | 1216 x 2640 Pixels |
| Phone Type | Type |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
| Internal Memory | 512 |
| RAM | 12 |
| Card Slot | No |
| Type | 6200 mAh |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| Back Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, gyro-EIS, HDR, OIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
Oppo Reno 16 Pro price in Pakistan is expected to be around Rs. 0. The Oppo Reno 16 Pro will come with single variant of 12GB RAM and 512GB internal storage. Oppo’s upcoming mobile Oppo Reno 16 Pro is expected to launch soon in Pakistan. What’s more, Oppo Reno 16 Pro will come with multiple colors options: dusk brown and aurora blue. The Oppo Reno 16 Pro phone is loaded with great internal specs, camera quality, screen size, battery life, and also bring seamless performance. Oppo Reno 16 Pro mobile camera setup with 200 MegaPixel rear camera and 50 MegaPixel selfie camera. Display of Oppo Reno 16 Pro support 1216 x 2640 pixels resolution and has 6.32" inches screen. Oppo Reno 16 Pro works without lagging or stalling because its performance is based on Mali-G720 MC7 GPU and Octa-core processor. Mobile has a battery capacity of 6200 Mah which promises quick charging with a long life. The price of Oppo Reno 16 Pro in Pakistan comes under Rs. 0. Oppo Reno 16 Pro buy online will be available soon on Pinpack. Oppo Reno 16 Pro will also be available for sale on other renowned mobile shops all over the Pakistan.
Read More +Oppo Reno 16 Pro Availability
The price of Oppo Reno 16 Pro in Lahore, Karachi, Faisalabad, Rawalpindi, Islamabad, Peshawar, and other major cities of Pakistan is Rs. 229,899.
| Expected Price: | Rs. 229,899 |
| Release Date: | January 02, 2027 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Oppo Reno 16 Pro Price and Specs
| Oppo Reno 16 Pro 12GB RAM and 512GB Storage | Rs. 229,899 |
Cart