Tecno Camon 50 Pro Price in Pakistan
Tecno Camon 50 Pro
Rs. 84,899
InStock
Tecno Camon 50 Pro Price & Specifications
| Release Date | 01-03-2026 |
| SIM Support | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Phone Dimensions | 162.4 x 77 x 7.8 mm |
| Phone Weight | - |
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1208 x 2644 pixels |
| Phone Type | Type |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Unspecified |
| Type | 6500 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Tecno Camon 50 Pro price in Pakistan is Rs. 84,999. Tecno Camon 50 Pro is available as a single variant with 8GB RAM and 256GB internal storage. Tecno’s latest mobile comes with excellent specs, features, and prices in Pakistan. What’s more, Tecno Camon 50 Pro phone is available in magnificent colors: moonshadow black, malachite green and nebula titanium. Tecno Camon 50 Pro phone is loaded with great internal specs, camera quality, screen size, battery timing, and seamless performance. Tecno Camon 50 Pro mobile camera setup with 50 MegaPixel triple rear camera and 32 MegaPixel selfie camera. Display of Tecno Camon 50 Pro supports up to 1208 x 2644 pixels resolution and has 6.78" inches screen. Tecno Camon 50 Pro works without lagging or stalling because its performance is based on Mali-G615 MC2 GPU and Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) processor. Mobile has a battery capacity of 6500 Mah which promises quick charging with a long life. The price of Tecno Camon 50 Pro in Pakistan comes under Rs. 84,999. Tecno Camon 50 Pro buy online is available on Pinpack. Tecno Camon 50 Pro is also available for sale in other renowned mobile shops all over Pakistan.
Read More +Tecno Camon 50 Pro Availability
The price of Tecno Camon 50 Pro in Lahore, Karachi, Faisalabad, Rawalpindi, Islamabad, Peshawar, and other major cities of Pakistan is Rs. 84,899.
| Expected Price: | Rs. 84,899 |
| Release Date: | March 01, 2026 |
| Phone Status: | InStock |
Tecno Camon 50 Pro Price and Specs
| Tecno Camon 50 Pro 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 84,899 |
Cart